Cart

Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce


Skansen - Muzeum Przemysłu Naftowego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce jest obiektem unikalnym w skali światowej. Na tym skrawku polskiej ziemi narodziła się gałąź przemysłu, która w II połowie XIX w. popchnęła świat w kierunku niebywałego dotąd rozwoju cywilizacyjnego. Jest rzeczą niezaprzeczalną, że podwaliny pod ten niespotykany rozwój dał Polak Ignacy Łukasiewicz, a Polska stała się kolebką przemysłu naftowego. W siedmiu salach Domu Łukasiewicza mieszczą się ekspozycje związane z rozwojem przemysłu naftowego. W domu znajduje się wystawa pamiątek i dokumentów związanych z osobą Ignacego Łukasiewicza: portrety, epitafia, meble, dokumenty patentowe, fotografie rodzinne, galeria karykatur: portrety - karykatury wielu nafciarzy, wykonane przez artystę malarza Stanisława Kochanka.Na terenie Muzeum znajdują się warsztat z okresu, gdy kopalnią w Bóbrce kierował I. Łukasiewicz oraz kuźnia kopalniana zbudowana na polecenie I. Łukasiewicza w 1854 roku. Na terenie Muzeum znajduje się stacja benzynowa, tzw. typ górski z kolekcją dystrybutorów paliwa oraz wystawą produktów rafineryjnych. Na zewnątrz eksponowane są wiertnice: wiertnica z napędem ręcznym z roku 1862, wiertnica kanadyjska z napędem parowym, tzw lokomobila, wiertnice kanadyjskie z napędem parowym, spalinowym lub elektrycznym, zmodernizowane przez polskich specjalistów, wiertnica udarowa przewoźna, typ "SM4, "Trauzl", wiertnica do głębokich wierceń obrotowych typu N 1400S z napędem elektrycznym lub spalinowym konstrukcji Fabryki Maszyn "Glinik i wiele innych.


Fotograf: Wojciech Konopka


Keywords: architektura drewniana, skansen, park etnograficzny, wieś, architektura wiejska, budownictwo wiejskie, budownictwo drewniane, Skansen w Bóbrce


 

piątek, 07 październik 2022

Wszystkie zdjęcia umieszczone na stronie 'fotografix.pl' chronione są prawami autorskimi ( Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych ) i stanowią wyłączną własność autora. Zabrania się kopiowania, reprodukowania, publikowania, umieszczania w Internecie (dotyczy także mediów społecznościowych), przesyłania, transmitowania, rozpowszechniania i modyfikowania zdjęć. Jakiekolwiek wykorzystanie dowolnego ze zdjęć bez zgody autora jest pogwałceniem własności intelektualnej i jest zabronione.